vineri, 19 octombrie 2018

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Australian Open!

Simona Halep s-a calificat, în această dimineață, în semifinalele Australian Open după o victorie de zile mari contra Karolinei Pliskova.

Meciul din sferturile de finală nu a început tocmai bine pentru Simona Halep. Karolina Pliskova a servit perfect în primul game și a profitat de erorile liderului mondial pentru a reuși primul break al jocului. La 3-0 pentru sportiva din Cehia, Halep și-a câștigat serviciul după ce a salvat o minge de break.

A urmat o serie perfectă a Simonei Halep. Sportiva din Constanța a jucat aproape fără greșeală și a reușit o serie de 6 game-uri consecutive, impunând-se cu 6-3, după 38 de minute de joc. Statistica a arătat că Halep a avut 12 lovituri câștigătoare în primul set, față de 7, reușite se sportiva din Cehia.

Setul secund a început cu Halep la serviciu. Românca s-a impus după ce a salvat două mingi de break ale Pliskovei și a făcut imediat și break-ul după ce reverul cehoaicei a ajuns mult în afara suprafeței de joc. Karolina Pliskova a reuși să câștige primul game după 9 jocuri consecutive câștigate de Halep.

Până la final Halep a mai pierdut doar un singur game și s-a impus în setul secund cu 6-2. Meciul s-a încheiat după o oră și 12 minute.

Pentru cea mai bună performață din carieră la Australian open, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 880.000 de dolari australieni(aproximativ 573 000 de euro).

În semifinale ea o va întâlni pe Angelique Kerber, cea care a a trecut în sferturi de Madison Keys, în două seturi 6-1, 6-2 după 51 de minute.

Ar putea sa va intereseze:

Simona Halep s-a retras de la Turneul Campioanelor: 'Spatele meu nu este bine'!
De Neptun TV 18 octombrie 2018

Simona Halep nu a reușit să învingă lupta cu problemele la spate și a fost nevoită să se retragă și de la ultima competiție din acest an, Turneul Campioanelor.

Performanță uriașă! Echipa națională U21 a României s-a calificat la EURO 2019! Ianis Hagi: Am realizat ceva istoric
De Neptun TV 17 octombrie 2018

Echipa națională a României U21 s-a calificat la Campionatul European din 2019, după ce s-a impus cu 4-0 în fața naționalei Liechtenstienului U21 în ultimul meci din grupa 8 din preliminarii, terminând grupa pe primul loc cu 24 de puncte.

Simona Halep a plecat la Moscova. 'Sunt destul de ok, dar nu știu cum o să fiu la meciul oficial'
De Neptun TV 12 octombrie 2018

Simona Halep a fost diagnosticată cu hernie de disc în urmă cu o săptămână.

Ionel Dănciulescu este noul manager sportiv al FC Farul Constanța
De Neptun TV 5 octombrie 2018

Ionel Dănciulescu a acceptat oferta patronului FC Farul Constanța, Ciprian Marica, de a ocupa postul de manager sportiv al echipei de la malul mării.

Simona Halep s-a accidentat și ar putea renunța la turneul de la Wuhan: '24 de ore foarte dificile'! Niculescu, învinsă în primul tur
De Mediafax 24 septembrie 2018

Simona Halep, locul I WTA, a anunțat că a simțit dureri la spate duminică, la antrenament, și ar putea rata participarea la turneul de la Wuhan.