marţi, 25 septembrie 2018

TENIS. Simona Halep a pierdut finala de la Beijing, dar se instalează de luni pe locul 1 în ierarhia WTA

Simona Halep a pierdut, astăzi, finala turneului Premier Mandatory de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, fiind învinsă de franțuzoiaca Gabriela Garcia (locul 15 WTA) cu 4-6, 6-7 (3), dar se instalează, de luni, pe primul loc în clasamenul WTA.

Garcia (23 ani, 15 WTA) s-a impus în fața Simonei (26 ani, 2 WTA) într-o oră și 52 de minute, câștigând al doilea turneu consecutiv, după cel de la Wuhan. Franțuzoaica, care a fost mai agresivă decât Halep, va intra de luni în top 10 și păstrează șanse de calificare la Turneul Campioanelor.

Simona a avut 16 winners, Garcia a reușit 17 mingi direct câștigătoare; românca a făcut 25 de erori neforțate, iar Garcia 31.

Simona Halep și-a asigurat locul 1 în clasamentul WTA, începând de luni, după victoria de sâmbătă în partida cu Jelena Ostapenko, 6-2, 6-4. Amănunte aici: Constănțeanca Simona Halep, prima româncă ajunsă NUMĂRUL 1 MONDIAL în clasamentul WTA!

Simona Halep avea, până astăzi, 15 trofee WTA acumulate în carieră, cele mai importante fiind triumfurile de la Indian Wells (2015) și Madrid (2016 si 2017), de la turnee de categorie Premier Mandatory.

Simona Halep s-a accidentat și ar putea renunța la turneul de la Wuhan: '24 de ore foarte dificile'! Niculescu, învinsă în primul tur
De Mediafax 24 septembrie 2018

Simona Halep, locul I WTA, a anunțat că a simțit dureri la spate duminică, la antrenament, și ar putea rata participarea la turneul de la Wuhan.

Noul clasament WTA a fost publicat. Simona Halep, pentru a 46-a săptămână pe primul loc. La ce distanță se află față de rivalele sale
De Neptun TV 17 septembrie 2018

Simona Halep a fost eliminată încă din primul tur de la US Open, dar continuă să aibă un avans consistent în fața principalei sale urmăritoare.

Simona Halep nu este singura jucătoare de top care părăsește US Open. După înfrângerea suferită de Angelique Kerber, avantajul româncei în fruntea ierarhiei WTA crește
De Neptun TV 2 septembrie 2018

Dar Cibulkova a fost mai puternică, a eliminat lierul mondial în turul al treilea, iar victoria slovacei e sinonimă cu finalul emoțiilor pentru constănțeancă.

Derby 'în familie' în turul 3 la US Open. Surorile Williams se vor înfrunta din nou, pentru a 30-a oară în 20 de ani
De Mediafax 30 august 2018

Surorile Williams vor juca meciul direct cu numărul 30, vineri, în turul trei la US Open 2018.