vineri, 17 august 2018

Tomitanii, noua campioană din DNS la rugby!

Echipa de rugby Tomitanii Constanța a câștigat astăzi, în premieră, Divizia Națională de Seniori, al doilea eșalon al sportului cu balonul oval din România!

Deși pornea cu șansa a doua în finala cu Gloria Buzău, disputată pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală, tânăra echipa antrenată de Cristian Cojocaru a reușit să se impună, după o revenire spectaculoasă în repriza secundă.

Buzoienii au condus la pauză cu 14-3, dar Tomitanii au întors soarta meciului. După ce Cristi Boboc a marcat un eseu la centru, transformat de Dragoș Burlacu, scorul a devenit 14-10. Constănțenii au trecut în avantaj grație unei acțiuni a aceluiași Dragoș Burlacu.

Acesta a trimis un balon de urmărire, dar a fost placat neregulamentar pentru un eseu de penalizare, care avea să stabilească scorul final: 17-14. ACS Tomitanii a devenit a șaptea campioană din istoria DNS, de când există acest format, și obține promovarea în Superligă. Învinsă chiar de Tomitanii în semifinale, cealaltă echipă constănțeană, CS Năvodari, a cucerit medaliile de bronz după ce a învins cu 27-13 pe RC Bârlad în finala mică.

CINCINNATI. Partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty, reprogramată! Când se va juca meciul
De Neptun TV 17 august 2018

Simona Halep și Ashleigh Barty se întâlnesc pentru a doua oară în ultima săptămână, cele două jucătoare fiind adversare și în semifinale la Montreal. Liderul mondial a câștigat destul de clar, cu 6-4, 6-1, într-o oră și 11 minute.

CLASAMENT WTA. Simona Halep are un avans considerabil față de Caroline Wozniacki. Care este noul clasament mondial după Rogers Cup
De Mediafax 13 august 2018

Simona Halep a început astăzi a 41-a săptămâna ca lider în clasamentul WTA, cu un total de 8.061 de puncte. Pe locul doi în clasament mondial, după Rogers Cup, se află în continuare Caroline Wozniacki, la o distanță de 1.926 de puncte de jucătoarea româncă.

Simona Halep a câștigat turneul de la Rogers Cup
De Neptun TV 12 august 2018

Învingătoare în fața lui Sloane Stephens (25 de ani, 3 WTA), scor 7-6, 3-6, 6-4, Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a cucerit, duminică seară, 12 august, al 18-lea trofeu al carierei și al treilea din 2018.

Simona Halep în semifinale la Montreal
De Neptun TV 11 august 2018

"Sunt foarte fericită și asta cred că se vede pe fața mea. Tenisul din acest meci a fost unul de foarte bună calitate".

UEFA EUROPA LEAGUE. Măsuri de siguranță luate pentru meciul Viitorul Constanța - Racing Union!
De Neptun TV 19 iulie 2018

Meciul de fotbal dintre echipele FC Viitorul și formația FC Racing Union din Luxemburg, din cadrul UEFA Europa League - Turul I preliminar, este programat joi, 19 iulie, ora 18.00, pe stadionul central al Complexului Academiei Hagi de la Ovidiu.