joi, 23 mai 2019

Valentino Rossi a câștigat Marele premiu al Olandei la Moto GP

Plecat de pe poziția a 4-a a grilei de start, septuplul campion mondial la clasa “regină” Valentino Rossi și-a arătat încă de la început intențiile. După nici 6 tururi parcurse, Doctorul s-a instalat la conducerea cursei poziție pe care avea să o păstreze până la final.

Rossi s-a impus pentru a șasea oară în carieră pe circuitul olandez și a bifat al doilea podium în acest sezon, după locul 2 în prima etapă din Qatar. Podiumul a fost completat de pilotul echipei Honda, Marc Marquez și de britanicul care a plecat din pole position, Cal Crutchlow.

Deși operat la claviculă vineri, campionul mondial en-titre, Jorge Lorenzo a luat startul în Olanda și a terminat cursa pe un onorabil loc 5. La general după 7 etape, lider a rămas Dani Pedrosa, sosit al 4-lea la Assen, cu 136 de puncte. Acesta este urmat de Jorge Lorenzo cu 127 de puncte și Marc Marquez cu 113 puncte.

Ar putea sa va intereseze:

Simona Halep, după ce a pierdut finala cu Kiki Bertens: 'Cred că am jucat greșit tot ce am jucat'
De Neptun TV 12 mai 2019

Jucătoarea de tenis din România Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, după ce a pierdut finala de la Madrid, că speră să mai aibă ocazia de a juca contra olandezei Kiki Bertens pentru că trebuie să-și ia revanșa.

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid: 'Vreau să mă simt bine și să câștig'
De Neptun TV 10 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, după un meci disputat cu Belinda Bencic (Elveția; 18 WTA). Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-2; 6-7(2); 6-0.

Simona Halep, prima reacție la victoria care o readuce pe locul 2 WTA: 'Sunt încă pe antibiotice'
De Neptun TV 9 mai 2019

Parcursul execelnt al Simonei vine în ciuda faptului că este răcită și urmează un tratament pe bază de antibiotice.

Victorie FULGER la Madrid | Halep s-a calificat în sferturile turneului, după 6-0; 6-0 cu Kuzmova: Am dominat meciul, am simțit loviturile
De Mediafax 8 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a declarat extrem de mulțumită de victoria de la Madrid, care a dus-o în sferturi. A fost, practic, un antrenament cu public pentru sportiva noastră.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid
De Neptun TV 7 mai 2019

În optimile de finală, Simona Halep va da piept, în premieră, cu slovaca Viktoria Kuzmova (20 de ani, nr. 46 WTA).