vineri, 24 mai 2019

Vettel, aproape campion!

Germanul de 24 de ani, Sebastian Vettel, o duce din succes în succes! Pilotul de la Red Bull Racing s-a impus în etapa a 13-a a sezonului în Marele Circ, pe circuitul de la Monza, și conduce detașat în clasamentul piloților, fiind la 112 puncte în fața următorului clasat, Fernando Alonso. Vettel a început cursa din pole-position, pentru a 10-a oară din 13 curse, și a profitat la începutul întrecerii și de accidentul făcut de rivalul Mark Webber. Cu 150 de puncte rămase în joc la următoarele 6 etape, Vettel își poate adjudeca al doilea titlu consecutiv de campion mondial în runda viitoare, pe circuitul de la Singapore. Jenson Button, de la McLaren, a terminat pe locul secund pentru al 3-lea an la rând Grand Prix-ul italian, iar Fernando Alonso le-a dat fanilor din „cizmă” singurul motiv de bucurie al zilei: pilotul de la Ferarri a prins podiumul și s-a clasat pe poziția a 3-a. Este cel de-al optulea succes al campionului mondial în campania 2011 și totodată primul pentru echipa Red Bull obținut în templul de la Monza. Un succes obținut de german la finalul unei curse fără greșeală, în care a tranșat scurt și ferm disputa cu Fernando Alonso, în turul cu numărul 4, pentru ca apoi să evolueze, până la final, în monologul cu care a început deja să ne obișnuiască. Vedeta zilei a fost, cu totul meritat, Michael Schumacher, care a făcut o cursă ca în zilele bune. Schumi a rezistat mult timp atacurilor la baionetă lansate de piloții Mclaren, în principal de Lewis Hamilton, cedând în cele din urmă din cauza uzurii pronunțate a pneurilor de pe trenul spate al monopostului Mercedes GP. Germanul a terminat cursa pe locul 5, la puțin peste jumătate de minut în spatele învingătorului. Următoarea cursă a sezonului va avea loc în perioada 23-25 septembrie, pe circuitul de la Singapore.

Simona Halep, după ce a pierdut finala cu Kiki Bertens: 'Cred că am jucat greșit tot ce am jucat'
De Neptun TV 12 mai 2019

Jucătoarea de tenis din România Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, după ce a pierdut finala de la Madrid, că speră să mai aibă ocazia de a juca contra olandezei Kiki Bertens pentru că trebuie să-și ia revanșa.

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid: 'Vreau să mă simt bine și să câștig'
De Neptun TV 10 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, după un meci disputat cu Belinda Bencic (Elveția; 18 WTA). Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-2; 6-7(2); 6-0.

Simona Halep, prima reacție la victoria care o readuce pe locul 2 WTA: 'Sunt încă pe antibiotice'
De Neptun TV 9 mai 2019

Parcursul execelnt al Simonei vine în ciuda faptului că este răcită și urmează un tratament pe bază de antibiotice.

Victorie FULGER la Madrid | Halep s-a calificat în sferturile turneului, după 6-0; 6-0 cu Kuzmova: Am dominat meciul, am simțit loviturile
De Mediafax 8 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a declarat extrem de mulțumită de victoria de la Madrid, care a dus-o în sferturi. A fost, practic, un antrenament cu public pentru sportiva noastră.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid
De Neptun TV 7 mai 2019

În optimile de finală, Simona Halep va da piept, în premieră, cu slovaca Viktoria Kuzmova (20 de ani, nr. 46 WTA).