vineri, 24 mai 2019

Victorie FULGER la Madrid | Halep s-a calificat în sferturile turneului, după 6-0; 6-0 cu Kuzmova: Am dominat meciul, am simțit loviturile

De Mediafax 15:04, 8 mai 2019 66 vizite Sport

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Sportiva noastră a trecut în minimum de seturi, 6-0; 6-0, de Viktoria Kuzmova (Slovacia; 46 WTA).

Românca nu a avut probleme de-a lungul partidei de 45 de minute. Practic, Simona a cedat mai puțin de 15 puncte în sfertul de finală. S-a descurcat exemplar la serviciu și la retur, iar acum se pregătește de meciul din următorul tur.

În sferturi, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Ashleigh Barty (Australia; 9 WTA) - Yulia Putintseva (Kazakhstan; 43 WTA).

Simona Halep (3 WTA) s-a declarat extrem de mulțumită de victoria de la Madrid, care a dus-o în sferturi. A fost, practic, un antrenament cu public pentru sportiva noastră.

”A fost un meci bun pentru mine, pentru că se joacă repede aici, pe această suprafață. Mă ajută mult, pentru stilul de joc pe care îl am. Am dominat meciul, am simțit loviturile”. Halep a recunoscut că nici adversara nu i-a pus foarte mari probleme. Kuzmova este o jucătoare tânără, iar astfel de turnee o destabilizează din punct de vedere mental, pentru că are de înfruntat adversare puternice.

”Nu cred că a fost nici cel mai bun meci al ei, e un turneu mare și joacă împotriva adversarilor de top. Știu cum e, pentru că și eu am fost acolo. Mai am un meci de dublu, mai joc azi și sper să câștig și acolo. Oricum, mă bucur să mă întorc în sferturi aici, pentru că e unul dintre turneele mele preferate”, a declarat Simona Halep, citată de DigiSport.

Simona Halep, după ce a pierdut finala cu Kiki Bertens: 'Cred că am jucat greșit tot ce am jucat'
De Neptun TV 12 mai 2019

Jucătoarea de tenis din România Simona Halep a declarat, sâmbătă seară, după ce a pierdut finala de la Madrid, că speră să mai aibă ocazia de a juca contra olandezei Kiki Bertens pentru că trebuie să-și ia revanșa.

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Madrid: 'Vreau să mă simt bine și să câștig'
De Neptun TV 10 mai 2019

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în finala turneului WTA de la Madrid, după un meci disputat cu Belinda Bencic (Elveția; 18 WTA). Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-2; 6-7(2); 6-0.

Simona Halep, prima reacție la victoria care o readuce pe locul 2 WTA: 'Sunt încă pe antibiotice'
De Neptun TV 9 mai 2019

Parcursul execelnt al Simonei vine în ciuda faptului că este răcită și urmează un tratament pe bază de antibiotice.

De Mediafax 8 mai 2019

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la Madrid
De Neptun TV 7 mai 2019

În optimile de finală, Simona Halep va da piept, în premieră, cu slovaca Viktoria Kuzmova (20 de ani, nr. 46 WTA).