duminică, 19 februarie 2017

Victorie pentru Monica Niculescu la Hobart, în fața Jelenei Jankovic

loading...

Monica Niculescu s-a calificat astăzi în turul II al turneului WTA de la Hobart, Australia, dotat cu premii în valoare totală de 250,000 dolari.

În primul tur, Niculescu a învins-o în această dimineață în două seturi, 6-2 6-3, pe Jelena Jankovic, fost număr unu în clasamentul mondial. Săptămâna trecută, sârboaica pierduse în primul tur la Shenzen, în China, în fața unei alte jucătoare din România, Simona Halep.

Aflată acum pe locul 38 în ierarhia mondială, Monica Niculescu o va întâlni în turul doi, cel mai probabil, pe Kirsten Flipkens, din Belgia. Niculescu debutează mâine dimineață și pe tabloul de dublu, împreună cu americanca Abigail Spears. Cele două sunt cotate cu prima șansă la câștigarea turneului.

loading...

Misiune: victorie la Porto! FC Viitorul U19 pregătește meciul din Youth League - VIDEO
De Ciprian Vieru 18 februarie 2017

Viitorul pregătește derby-ul din Liga Întîi cu Astra, programat mâine seară, de la ora 20.00, la Giurgiu, dar și partida din Youth League cu FC Porto. Echipa de tineret a clubului constănțean va lupta marți, în Portugalia, pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției.

HC Farul, debut în forță în returul Diviziei A: 34-21 cu Danubius Galați
De Sorin Cealera 18 februarie 2017

Handbal Club Farul a început returul Diviziei A cu o victorie pe teren propriu, scor 34-21 cu Danubius Galați. Este cel de-al 10-lea succes din acest sezon pentru constănțeni, care sunt candidați la promovarea în Liga Națională. Tot astăzi, Handbal Club Dobrogea Sud II a câștigat în deplasare, scor 28-27 cu Atletico Alexandria.

Începe cursa pentru promovare! HC Farul - Danubius Galați, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța - VIDEO
De Sorin Cealera 17 februarie 2017

Candidată la promovarea în Liga Națională, Handbal Club Farul joacă sâmbătă primul meci oficial din 2017, la Sala Sporturilor, contra lui Danubius Galați. Constănțenii vor să înceapă returul Diviziei A cu o victorie în fața propriilor suporteri.

Cele mai în formă echipe din Liga 1 se întâlnesc duminică! Cu ce ganduri pleacă Hagi la Giurgiu pentru partida cu Astra - VIDEO
De Adina Baciu 16 februarie 2017

Gică Hagi ține cu Astra doar în seara asta! Peste câteva zile 'Regele' și Șumudică vor fi adversari. Viitorul joacă duminică, la Giurgiu, cu Astra.

Final încins la Dunărea Călărași - Dobrogea Sud, scor 25-24. Constănțenii au refuzat să intre pe teren în ultimele 7 secunde!
De Sorin Cealera 16 februarie 2017

Final încins la Călărași, astăzi, în meciul dintre Dunărea și Dobrogea Sud, încheiat cu victoria dramatică a gazdelor, scor 25-24. Ultima fază de atac a călărășenilor a fost repetată de observatorul partidei, pentru un time-out cerut de antrenorul Adrian Petrea. Constănțenii au contestat valabilitatea acestuia, pentru că a fost al doilea în ultimele 5 minute, ceea ce contravine regulamentului! Oaspeții au refuzat să mai intre pe teren în ultimele 7 secunde!

Spectacol marca Champions League! Bayern – Arsenal 5-1, Real – Napoli 3-1

Spectacolul a continuat aseară în Liga Campionilor. După recitalul dat de PSG în meciul cu Barcelona, Bayern Munchen a surclasat-o pe Arsenal cu 5-1. Și câștigătoarea trofeului, Real Madrid, a făcut un pas mare spre sferturi prin victoria cu 3-1 în fața lui Napoli.

Astra - Genk, de la ora 20.00, în Europa League. Șumudică: 'Am scris istorie. Calificarea în optimi ar fi un bonus!'

Astra joacă în această seară, de la ora 20.00, la Giurgiu, meciul tur cu echipa belgiană Genk, din 16-mile Europa League.

CONSTANȚA. HC Dobrogea Sud l-a transferat pe Mihai Rohozneanu - FOTO
De Sorin Cealera 15 februarie 2017

HC Dobrogea Sud și-a asigurat astăzi serviciile centrului Mihai Rohozneanu, care a semnat un contract până în vară, cu opțiune de prelungire.

PSG, cu un pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un incredibil 4-0 cu FC Barcelona
De Neptun TV 15 februarie 2017

Paris Saint-Germain a făcut un pas uriaș către sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, în urma unei victorii incredibile cu scorul de 4-0 (2-0) în fața formației FC Barcelona, pe stadionul ''Parc des Princes'', în prima manșă a optimilor de finală.

FC Viitorul s-a distanțat la șase puncte în fruntea clasamentului Ligii I
De Mediafax 13 februarie 2017

FC Viitorul a învins, astăzi, scor 3-0, pe teren propriu, formația Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a 23-a din Liga I.

Show total, marca 'Valahu' la Constanța! Cel mai puternic om din România a fost pus la skanderberg de... soție - VIDEO
De Adina Baciu 13 februarie 2017

A fost show total ieri la eventimentul 'Cristi Migit vs. 100'! Un constănțean l-a pus la skanderberg pe vicecampionul mondial la doar 18 ani, Cristi Migit. Radu Valahu s-a băgat și el la masa de skanderberg, dar a cedat în fața...soției!

Viitorul – Astra, în sferturile Cupei României
De Sorin Cealera 13 februarie 2017

Sorții au decis astăzi sferturile de finală ale Cupei României la fotbal. FC Viitorul va întâlni campioana Astra Giurgiu, în manșă unică, la Ovidiu, între 28 și 30 martie.

CONSTANȚA. Culturistul constănțean Roberto Măgureanu l-a pus la skandenberg pe vicecampionul mondial Cristi Migit!
De Sorin Cealera 12 februarie 2017

A fost show astăzi la evenimentul ”Cristi Migit vs. 100”, organizat de celebrul Radu “Valahu” Georgescu la City Park Mall. Vicecampionul mondial de skandenberg Cristi Migit (18 ani) a provocat 100 de constănțeni, cu promisiunea că va oferi 1000 de euro celui care îl va învinge.

CSU Neptun, victorie cu Școala 181 București, scor 35-27

CSU Neptun a obținut a 8-a victorie din acest sezon al Diviziei A de handbal feminin, după ce s-a impus pe teren propriu, scor 35-27, în meciul cu Școala 181 București.

CSU Neptun joacă duminică, de la ora 13.30, în DIRECT la Neptun TV
De Sorin Cealera 10 februarie 2017

Handbalistele de la CSU Neptun pot obține a opta victorie din acest sezon duminică, la Sala Sporturilor, în partida cu Școala 181 București, din etapa a 15-a a Diviziei A. Meciul este de la ora 13.30, în direct la Neptun TV.

FC Porto - FC Viitorul, în optimile de finală ale UEFA Youth League
De Neptun TV 10 februarie 2017

FC Viitorul U19 va juca în deplasare împotriva portughezilor de la FC Porto U19 în optimile de finală ale UEFA Youth League, competiție supranumită Liga Campionilor pentru Tineret, potrivit tragerii la sorți care a avut loc vineri la Nyon, Elveția.

Hagi nu mai poate susține financiar Viitorul Constanța. 'Regele' negociază vânzarea acțiunilor

Gică Hagi dorește să vândă pachetul majoritar de acțiuni de la Viitorul Constanța. Anunțul a fost făcut de președintele clubului, Cristian Bivolaru.

CONSTANȚA. Flamingo Volleyball Club se lansează oficial
De Sorin Cealera 9 februarie 2017

Flamingo Volleyball Club, noul club de volei din Constanța, înființat de Viorel Oprea, fostul jucător al echipei AS Midia Năvodari, se va lansa oficial pe 18 februarie.

România debutează cu Germania în Rugby Europe Championship. Lotul convocat de selecționerul nemților
De Mediafax 9 februarie 2017

În prima etapă a ediției 2017-2018 a Rugby Europe Championship, echipa națională de rugby a României se va deplasa pe Stadion am Bieberer Berg din Offenbach, unde vor întâlni Germania, pe 11 februarie, iar selecționerul nemților a anunțat lotul de jucători convocați pentru această partidă.

HC Farul Constanța l-a transferat pe Aleksandar Kurtes, fiul regretatului Zoran Kurtes - FOTO/VIDEO

Handbal Club Farul a semnat astăzi un contract pe doi ani și jumătate cu pivotul sârb Aleksandar Kurtes, fiul regretatului antrenor al HCM-ului, Zoran Kurtes!

FC Viitorul U19 s-a calificat în optimile de finală ale UEFA Youth League
De Mediafax 8 februarie 2017

FC Viitorul U19 a câștigat, astăzi, meciul cu formația daneză FC Copenhaga U19, scor 4-2, la Ovidiu, și s-a calificat în optimile de finală ale UEFA Youth League.