luni, 19 august 2019

Victorie și răzbunare pentru Rapid în Cupa României

Rapidul și-a potolit setea de răbunare după un meci foarte bun cu Pandurii și o victorie pe măsură. Încă din startul partidei, jucătorii lui Răzvan Lucescu au luat cu asalt poarta lui Mingote, fără a reuși însă să înscrie. Mai întâi, șutul lui Pancu a fost respins de portarul gorjenilor, pentru ca Alexa să lufteze apoi incredibil din 5 metri. În a doua repriză, situația s-a complicat pentru amfitrioni, Pancu fiind schimbat cu Herea din cauza unor probleme musculare pe care le-a acuzat veteranul gazdelor. În minutul 58, Deac a executat perfect o lovitură liberă și a deschis scorul pentru giuleșteni. Grigorie a majorat diferența în minutul 79, printr-un șut superb, la vinclu, de la aproximativ 18 metri. Mai târziu, tot el a fost protagonistul unei faze în care putea reuși dublă, însă Rusu a scos balonul de pe linia porții. 2-0 scor final și giuleștenii visează din nou frumos, cu gândul la un trofeu pe care l-au câștigat de două ori consecutiv, în 2006 și 2007, pe când se aflau tot sub comanda lui Lucescu Junior.