vineri, 17 august 2018

Viitorul, două victorii în ultimele două amicale din Antalya

Noul portar al Viitorului, Valentin Cojocaru, a debutat astăzi pentru echipa lui Hagi în victoria cu Cernomoreţ Odessa, scor 2-1. Puştiul de 15 ani Alexi Pitu a semnat al doilea succes repurtat de campioana României în cantonamentul din Antalya. Viitorul a câştigat şi ultimul amical din Turcia, 2-0 cu polonezii de la Jagiellonia, prin golurile marcate de Cicâldău şi Ianis Hagi.

Reușita meciului cu Cernomoreț i-a aparținut lui Andrei Ciobanu. După o lansare a lui Horj și o prelungire cu capul a lui Gavra, internaționalul de tineret a driblat un fundaș advers și a deschis scorul în amicalul de la Belek cu un șut senzațional sub transversală.

Ultima achiziție a Viitorului, Cojocaru a avut câteva intervenții excelente în repriza secundă. Fostul portar al FCSB-ului, care a jucat în ultimul an în Italia și Cipru, și-a demonstrat clasa la primul meci în tricoul campioanei.

Cernomoreț a egalat prin Zunic, în urma unui corner, dar constănțenii au avut ultimul cuvânt. Tânărul internațional de juniori Neciu a scos un penalty, iar puștiul de 15 ani adus de Hagi în Antalya, Alexi Pitu, a executat cu sânge rece, pentru 2-1, și a stabilit scorul final al partidei.

Voduț, Ianis Hagi, olandezul Lima și Cojocaru sunt jucătorii aduși în iarnă, iar lista rămâne deschisă. Viitorul s-a despărțit însă de Țucudean, Eric și Rîmniceanu, iar Dani Lopez a devenit indisponibil din cauza unei probleme medicale.

Echipa se întoarce vineri la Constanța, unde se va pregăti până la debutul oficial din acest an. Vinerea viitoare, Viitorul va juca la Ovidiu cu Astra în etapa a 23-a din Liga Întîi.

CINCINNATI. Partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty, reprogramată! Când se va juca meciul
De Neptun TV 17 august 2018

Simona Halep și Ashleigh Barty se întâlnesc pentru a doua oară în ultima săptămână, cele două jucătoare fiind adversare și în semifinale la Montreal. Liderul mondial a câștigat destul de clar, cu 6-4, 6-1, într-o oră și 11 minute.

CLASAMENT WTA. Simona Halep are un avans considerabil față de Caroline Wozniacki. Care este noul clasament mondial după Rogers Cup
De Mediafax 13 august 2018

Simona Halep a început astăzi a 41-a săptămâna ca lider în clasamentul WTA, cu un total de 8.061 de puncte. Pe locul doi în clasament mondial, după Rogers Cup, se află în continuare Caroline Wozniacki, la o distanță de 1.926 de puncte de jucătoarea româncă.

Simona Halep a câștigat turneul de la Rogers Cup
De Neptun TV 12 august 2018

Învingătoare în fața lui Sloane Stephens (25 de ani, 3 WTA), scor 7-6, 3-6, 6-4, Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a cucerit, duminică seară, 12 august, al 18-lea trofeu al carierei și al treilea din 2018.

Simona Halep în semifinale la Montreal
De Neptun TV 11 august 2018

"Sunt foarte fericită și asta cred că se vede pe fața mea. Tenisul din acest meci a fost unul de foarte bună calitate".

UEFA EUROPA LEAGUE. Măsuri de siguranță luate pentru meciul Viitorul Constanța - Racing Union!
De Neptun TV 19 iulie 2018

Meciul de fotbal dintre echipele FC Viitorul și formația FC Racing Union din Luxemburg, din cadrul UEFA Europa League - Turul I preliminar, este programat joi, 19 iulie, ora 18.00, pe stadionul central al Complexului Academiei Hagi de la Ovidiu.