duminică, 25 august 2019

X pentru „lăncieri“

Doar zece minute i-au trebuit Ajax-ului pentru a deschide scorul în derby-ul cu Twente, prin Sulejmani, la capătul unei frumoase acțiuni de atac plecată de la fundașul Sigporsson. Imediat după primirea golului oaspeții au forțat egalarea, însă prima ocazie serioasă de poartă a venit abia în repriza a doua, însă lovitura de cap a lui Landzaat a fost respinsă miraculos de goalkeeperul lăncierilor. Golul avea să pice până la urmă cu cinci minute înainte de final, după ce Luk de Jong a reluat cu capul o centrare de pe partea dreaptă. S-a încheiat nedecis, scor 1-1, rezultat care nu avantajează nici una dintre echipe. În clasament, Twente se menține pe prima poziție a clasamentului, cu 16 puncte, în timp ce Ajax împarte poziția a doua cu AZ Alkmaar, ambele cu câte 15 puncte după disputarea a șapte etape.