miercuri, 21 august 2019

Yovchev, câștigător în prolog

Prologul ediției a 48-a a Turului Ciclist al României s-a desfășurat pe parcursul a opt kilometri între hotelurile Flora și Caraiman din Mamaia. Bulgarul Yovcho Yovchev, de la echipa Cycling Team Friuli, s-a impus în contratimpul individual din prologul Turului României la ciclism. Pe locul al doilea s-a clasat unul dintre favoriții competiției, grecul Ioannis Tamouridis, de la echipa Tableware SPT, cu un timp de 9 minute, 37 de secunde și o sutime. Câștigătorul de anul trecut al acestei competiții, bulgarul Vladimir Koev, de la echipa Konya Torku Sekerspor Vivelo, s-a clasat al treilea, după ce a terminat cursa în 9 minute, 54 de secunde și 17 sutimi. Pe a patra, a cincea și a șasea poziție s-au clasat germanul Henrich Berger, moldoveanul Sergiu Cioban, respectiv românul Florin Saveliu. Startul oficial al primei etape a competiției va avea loc astăzi la ora 14:00 în fața Sălii Sporturilor.