luni, 26 iunie 2017

Comentarii

Vizita lui președintelui Klaus Iohannis în SUA un succes… doar pentru propagandă
12 iunie 2017

Recent încheiata vizită a Președintelui României Klaus Iohannis în SUA a acaparat, cu fraze pompoase meșteșugite la superlativ, aproape toată media românească. Dincolo de etichete precum vizită istorică, moment istoric sau alte înflorituri apărute din condeiele propagandei, dar și a unora dintre naivi, mi-aș permite o altă abordare, oarecum comparativă.

Revanșa trupei
De Sorin-Lucian Ionescu 12 iunie 2017

S-au spus multe lucruri în ultima vreme despre teatrul constănțean, cele mai multe în contextul nefericit al mediului cultural de la noi, al deciziilor nefericite luate în domeniu de către autorități, al relativei apatii a publicului local în fața actului cultural autentic, autohton și mai elitist, al cocălăriei și hipsterelii specifice litoralului (Neversea, neverend...) etc.

S-a dus tot praful de pe tobă
12 iunie 2017

Cei care au presarat, si nu au fost putini, praf de aur peste imaginea vizitei de lucru a presedintelui Klaus Iohannis in Statele Unite au toate motivele sa fie dezamagiti. Elogiile lor s-au spulberat mai repede decat mi-as fi putut imagina.

Gâlceava din conjurație
11 iunie 2017

Am prezentat, vineri, lista capilor conjuratiei. Mijloacele prin care au creat statul paralel. Cel care s-a substituit institutiilor alese democratic. Am aratat, pe scurt, care au fost obiectivele finale ale acestei lupte pentru putere. Mai mult decat atat, am facut si o lista cu personajele politice care functionau pe post de jolly-joker. Dar, la un moment dat, un razboi intern a zguduit grupul complotistilor. Ce a determintat declansarea acestuia?

Conjurația
9 iunie 2017

Cum a fost creat statul paralel? Cine si de ce l-a substituit pentru a lua fraiele puterii de la cei alesi in mod democratic? In ce scop? Si ce s-a intamplat cu aceasta conjuratie? Unde s-a rupt ea? De ce? Cum actioneaza, in prezent, eminentele cenusii?

Europa ne respectă dacă și noi ne respectăm
7 iunie 2017

Azi vă propun să disecăm puțin zgomotul de fond ce tinde să acapareze dezbaterea publică și care are ca subiect menținerea sau nu a celebrului MCV - mecanism de cooperare și verificare în domeniul Justiției pe care la un moment dat, aproape cu zece ani în urmă, Uniunea Europeană l-a instituit pentru justiția românească.

Limbricul de presa
30 mai 2017

Acest domn, Alexandru Costache, de la TVR, ne anunta, sub titlul “Vesti de la puscarioara”, ca “Varanul Felix matura curtea penitenciarului, iar bursucul veninos Severin pare foarte odihnit, ii merge bine”.

A fost spionată, în pat, Ioana Băsescu?
29 mai 2017

Fostul presedinte Traian Basescu a reclamat insistent faptul ca ancheta procurorilor in cazul fiicei sale Ioana a mers atat de departe, incat i s-au pus acesteia microfoane sub pat. Iar iubitul ei, Giovanni Francesco, a fost transformat in denuntator.

Razboiul impotriva lui Donald Trump
28 mai 2017

Presedintele Statelor Unite, Donald Trump, este supus unei investigatii a procurorilor federali. Si nu sunt orice fel de procurori. Ci cei mai experimentati. In anchete sensibile. Care pot schimba soarta Americii. Si a lumii. Iar in spatele acestora se afla o buna parte a congresmanilor si intreg Partidul Democrat. Ce se cerceteaza? Legaturile lui Trump cu Putin. Nu este exclusa o suspendare.

Avalanșa justiției românești: Sistemul ocult de putere s-a bazat pe șantaj!
27 mai 2017

Așa cum natura poate fi considerată un om mai mare, și omul poate fi considerat o natură mai mică. Face natura ditamai demonstrațiile de forță (cutremure, tzunamiuri, erupții vulcanice, taifunuri)? Le face și omul, dar la scara lui.

O Capitală nefrecventabilă
De Sorin-Lucian Ionescu 22 mai 2017

Joia trecută în Capitală a fost un total haos. Nu era nici vineri, nici sâmbătă, nici luni. Trei șoferi bucureșteni cu care am călătorit în ziua respectivă mi-au confirmat independent unul de celălalt că n-au văzut așa ceva de ani de zile - eu eram convins că așa e la ei zilnic. Nu, a fost ceva și mai deosebit. Deși, nici eu n-am văzut vreodată coadă, de la Otopeni la Casa Presei Libere, care să stea pe loc, pur și simplu!? Centura era și ea paralizată, dar asta știam deja, dintotdeauna.

Nu cerceta aceste legi
De Sorin-Lucian Ionescu 7 aprilie 2017

Cel mai îngrijorător semn al incompetenței este atunci cînd ne dăm cu părerea vizavi de orice. Sigur, o fac la rîndul meu, într-o emisiune de televiziune, dar asta e fișa postului. Și încerc s-o fac pe subiecte la care cît de cît (cred) mă pricep... Și care nu vexează credința nimănui.

Samuraiu’ care a citit “LeMondu’”
30 martie 2017

Unul dintre principiile de viață ale legendarilor samurai suna cam așa: "Nu scoate sabia din teacă dacă nu ai de gând să o folosești"! Era vorba de celebra sabie numită katana.

Și marmota învelea ciocolata, pardon pe Kovesi … în Le Monde
25 martie 2017

Vineri seara, pe început de week-end, o așa zisă știre cade din Le Monde în rutina românească, precum cărămida în geamul bisericii. Aparent, din senin un top al celor mai promițători politicieni europeni, întocmit de cei de la Le Monde, după criterii numai de ei știute, o plasează pe Laura Codruța Kovesi în primii patru cei mai promițători tineri politicieni europeni ?!

Toxicbook
De Sorin-Lucian Ionescu 20 martie 2017

De câte ori sunt întrebat, de obicei de cei care ''n-au și nu vor să aibă'', ce-i aia facebook, le răspund simplu: facebook e... ceea ce vrei tu să fie. Poți să-ți promovezi afacerea, să agăți parteneri pe facebook, să râzi de toți și de toate, să fii hater, să afli noutăți, cine-a mai murit, a cui e ziua, să te uiți la știri... Inclusiv la știri false.

Daca Ciolos e locomotiva, de ce pleaca la fier vechi?
18 martie 2017

Domnul Dacian Ciolos a prins gustul puterii. Nu de azi, de ieri. Iar acum se incordeaza. Ameninta ca isi face partid. Pentru a obtine, eventual, un alt partid pe tava. Poate PNL. Poate USR. Poate “#Rezist”. In mod cert, se intampla un fenomen straniu. Sunt multi care au afirmat si inca afirma ca Dacian Ciolos are priza la popor. Ca e carismatic. Ca are un electorat al lui. Ca e locomotiva. Si totusi nimeni nu il vrea. Oare de ce?

Da, oriunde în lume, numirile vârfurilor din justiție sunt politice! Altă întrebare!?
15 martie 2017

Stupefiat privesc, de la începutul acestei săptămâni, zbaterile publice ale Procurorului General Augustin Lazăr și ale Procurorului Șef al DNA Laura Codruța Kovesi, la anunțul făcut de Ministrul Justiției Tudorel Toader, privind evaluarea activității celor doi. Atât Kovesi cât și Lazăr spun public că evaluarea activității lor nu poate fi făcută de ministrul justiției, ci doar de forul profesional numit, adică celebrul CSM, recte Consiliul Superior al Magistraturii.

Nu, nu e Dragnea
10 martie 2017

În ultima vreme, unii și-au făcut o nouă ''icoană'', numai bună de aruncat în ea cu săgeți de Darts și scuipați. Se numește Liviu Dragnea. E-adevărat, o majoritate relativă...

Klaus a dat, Iohannis a luat
28 februarie 2017

Statul roman a facut o buna afacere. A dat din proprietatea sa un mare numar de proprietati imobiliare si a devenit chirias. Cetatenii acestei tari platesc, acum, chirii uriase pentru ceea ce aveau de drept. De cealalta parte, Klaus Iohannis a dat un tun urias.

Să îl denunțăm pe Moromete!
27 februarie 2017

Unul dintre subiectele date la faza județeană a Olimpiadei de Limba și Literatura Română din Prahova a fost redactarea unui “denunț”. Dincolo de penibilul și hilarul acestei afirmații, conform căreia “denunțul” este considerat un mijloc de exprimare literar, situația pare una desprinsă din perioada revoluției proletcultiste a anilor ’50, când tinerii trebuiau educați în spiritul și valorile unei noi ere, unde burghezul era considerat inamicul societății glorioase, pe care partidul încerca să o clădească pentru întregul popor.

Pe Facebook, despre credite
De Sorin-Lucian Ionescu 23 februarie 2017

''Multă lume oripilată că avansul pentru Prima Casă a crescut la 10%... Pe bune, dacă n-ai nici banii ăștia, de ce te-ai înhăma la așa un credit și nu rămîi chiriaș?!''

Avionul cu trei piloti la comanda
21 februarie 2017

Dupa o expectativa prelungita, Victor Ponta a revenit. In forta. Facand o afirmatie care se numeste, pe drept cuvant, reactie. El sustine, fara a o spune chiar in cuvintele mele, ca la comanda Executivului, in acest moment, se afla trei persoane. Ca Guvernul ar fi un avion cu trei piloti la comanda. Iar fiecare dintre ei trage in alta directie. Aeronava se rupe. Ce este si ce nu este real in modelul prezentat de fostul premier.

Laura Codruta Kovesi si lovitura de pedeapsa
15 februarie 2017

Mircea Negulescu, faimosul procuror de la Ploiesti, a lovit naprasnic. Imaginea institutiei pe care o reprezinta a fost, in mod brutal, manjita cu noroi. Iar pentru sefa DNA, doamna Laura Codruta Kovesi, scandaloasele inregistrari difuzate in seara zilei de marti reprezinta o palma usturatoare. Din mai multe motive.

Tacerea lui Klaus Iohannis, cam de tinichea
10 februarie 2017

O acuzatie extrem de grava a fost lansata impotriva presedintelui Romaniei. Este vorba de un tun financiar imobiliar dintre cele mai mari, al carui cuantum se plaseaza intre 15 si 18 miliarde de euro. Acesti bani ar fi fost practic sustrasi, in mod fraudulos, cu contributia majora a domnului Klaus Iohannis.

Orbul gainii la Cotroceni. Dar si la CSM?
9 februarie 2017

Ramane un fapt stabilit. Batut in cuie. De catre Curtea Constitutionala a Romaniei. Guvernul Grindeanu nu a gresit atunci cand a dat faimoasa ordonanta de urgenta numarul 13. Putea sa faca acest lucru. Si nu a gresit nici macar tehnic. Respectiv in continutul ordonantei.

Klausmaidanul
7 februarie 2017

Repetitia generala s-a incheiat. Succesul este total. Presedintele Klaus Iohannis conduce o operatiune extrem de riscanta, dar, pentru moment, stie foarte bine care sunt fortele de care dispune. Acestea sunt redutabile. Si loialitatea lor a putut fi verificata.

Momentul loviturii de stat
4 februarie 2017

Presedintele Klaus Iohannis nu ii poate dezamagi pe sustinatorii sai care au iesit in strada cu zecile de mii. Unii spun chiar cu sutele de mii. Nu ii poate dezamagi nici pe reprezentantii partenerilor nostri euroatlantici, carora le-a povestit cu lux de amanunte cum PSD distruge statul de drept.

Zece trepte ale loviturii de stat
3 februarie 2017

1 Alianța PSD+ALDE câștigă alegerile, dar nu își poate instala un Guvern decât după aproape o luna, din cauza opoziție președintelui.

Protocoalele terorii
31 ianuarie 2017

Rand pe rand, apar noi si noi dezvaluiri despre mecanismul in care a fost organizata, de catre Traian Basescu, “operatiunea teroarea”. Cele 21 de protocoale de colaborare ale DNA cu alte institutii sunt semnalate, pentru prima data, inca din 2005. Traian Basescu abia intrase in primul sau mandat si victoria sa trebuia transformata intr-o baie de sange.

Obsesia urii reciproce
De Sorin-Lucian Ionescu 23 ianuarie 2017

De 27 de ani există o prăpastie uriașă și ireconciliabilă între susținătorii stângii politice românești, ai dreptei și cei cărora nu le pasă, adică nu votează sau votează aiurea. De 27 de ani este inoculată ideea - uneori cu sprijinul intermitent al Europei și SUA, funcție de guvernare - că cei care sunt de stânga sunt comuniști, retardați, corupți, nostagici, neinformați, proști, țărani needucați, în vreme ce cei de dreapta sunt băieți de oraș, care țin cu Crăiasa Zăpezii.