duminică, 22 octombrie 2017

Comentarii

Omide - 'Cronicile Războienilor!'
21 octombrie 2017

Omide ( cu accent pe e) a fost primul emigrant de pe strada noastră, a plecat imediat după 90 în Franța și-o vreme n-am mai auzit nimic de el aproape că-l uitasem când a reapărut voios, cu figura lui de dansator disco, partea tare era că venise însoțit de o doamnă care putea să ne fie bunică,

Peripeții / escrocherii americane
17 octombrie 2017

Acum câteva luni de zile am achiziționat un receiver de la Compania Tvp... în speranța de a recepționa canalele TV românești aici în America, pentru care am plătit inițial suma de 160$, iar la 3 luni ne-au comunicat că trebuie achiziționat un alt receiver, întrucât cel vechi nu mai corespundea.

Să vă povestesc de ce nu am eu prieteni români în Italia
De Neptun TV 16 octombrie 2017

Mi s-a confirmat pentru a mia oară că românii sunt un neam de ciudați, neadaptați, pur și simplu groaznici.

Chiar și la DNA 'cadrele se mai rotește, tovarăși' (!?)
4 octombrie 2017

O non-știre a înnebunit, aseară, programele posturilor de știri - aceea conform căreia Laura Codruța Kövesi își va da demisia în această săptămână. Adevărată sau nu, mie mi se pare mult mai interesant modul în care anormalitatea a devenit normalitate. Băi, frate, odată suflarea românească vorbea despre un eveniment care, într-o societate democratică normală, ar fi fost un fapt cotidian.

Votul din CSM vrea să spună: Noi procurori și judecători vrem să facem politică nu justiție
1 octombrie 2017

                                                       ...

În 'pas de gâscă': Angela Merkel devine cel mai longeviv cancelar al Germaniei!
24 septembrie 2017

Din perspectiva Uniunii Europene alegerile din Germania sunt la fel de importante ca cele din Franța, dacă ținem cont de faptul că odată cu Brexit –ul, Germania și Franța sunt principalii piloni ai UE și reprezintă cele mai puternice economii europene.

România stat de 'drepți' și Watergate-ul de carton
18 septembrie 2017

După 43 de ani, în statul de drepți România, odată cu dezvăluirile fostului colonel SRI Daniel Dragomir, o poveste similară, confiscării statului ș a instituțiilor lui, ajunge la apogeu, dar cu accente locale grotești, caricaturale și bineînțeles că nici măcar nu se pune problema unei demisii a președintelui în funcție.

Procuror curat ca lacrima. Pentru liniștea DNA
17 septembrie 2017

S-a petrecut un eveniment istoric. Autoritatea autorităților, Consiliul Superior al Magistraturii, a bătut în cuie noua definiție a procurorului model. Așa cum a fost ea formulată de către Inspecția Judicară.

Politically Correct, dar nu la noi, la Duisburg!
11 septembrie 2017

Acum ceva timp, în perioada preaderării României la Uniunea Europeană, nu era lună în care oficialii occidentali, indiferent că erau englezi, germani, germani sau francezi să nu ne frece ridichea nouă românilor, pe motivul că nu facem tot ce trebuie pentru ai integra social și cultural pe țigani.

Democrația impune bucuria vieții
De Eugen Tănăsescu 4 septembrie 2017

Cam asta a fost concluzia din capul meu după ce am vizionat premiera, pe scena constănțeană, a piesei de teatru „I love democracy”, o punere în scenă a jurnalistului Sorin Lucia-Ionescu după romanul „Fetița și Țigara” al francezului Benoit Duteurtre, în cadrul FITIC. Un titlu inspirat parcă din celebra replică din „Războiul Stelelor” a senatorului Palpatine: „I love democracy. I love the Republic”. Și chiar despre totalitarismul democrației pare a fi vorba.

Contestarea modificării legilor Justiției este o pervertire a principiilor democrației
29 august 2017

Am văzut săptămâna trecută agitația declanșată de comunicarea ministrului Justiției, Tudorel Toader, referitorare la modificările pe care Guvernul României intenționează să le propună Parlamentului la legile care guvernează organizarea Justiției în România.

Finalul unui sezon 'mai altfel'
De Sorin-Lucian Ionescu 28 august 2017

Constanța e de departe de a fi terra nuda pentru muzica și artele clasice. Aș menționa în primul rînd unicul Teatru de Balet al maestrului Danovski, apoi Orchestra Simfonică fondată de Paul Staicu și nu în ultimul rînd venerabila Operă (fostul Teatru Liric) care le-a înglobat și pe primele două.

Nu vreau să vă stric vacanța, dar Europa urăște turiștii – și are motive întemeiate
21 august 2017

A călători îți deschide ochii față de lume - dar aceasta înseamnă, de asemenea, închiderea lor. Ignorăm hoardele de oameni ca noi, care doresc experiențe autentice și o fotografie pentru Instagram.

Să nu generalizăm, zice Scriptura
De Sorin-Lucian Ionescu 18 august 2017

Din toate grozăviile văzute la televizor, lumea are tendința să generalizeze: islamul nu e o religie, ci o doctrină politică a terorii, dezaxații n-ar trebui lăsați să facă copii, nebunii ar trebui adunați toți de pe stradă și băgați în ospicii.

Hero
De Sorin-Lucian Ionescu 2 august 2017

DeFacto este un brand de îmbrăcăminte din Turcia, cu magazine în toată Europa, așa cum mai sunt vreo cîteva, prezente inclusiv în România. În general marfă ieftină, imaginație puțină, calitate ok, către modestă. DeFacto are doar un magazin la Piața Unirii din București, care din păcate are doar prea puțină legătură cu cele purtînd același nume, din Turcia. De acolo mi-am luat lucruri de calitate, care în capitala României nu se găsesc, ioc. Dar atît cu reclama gratuită.

George Soros sau Visul cofetarului nebun
11 iulie 2017

Fără îndoială miliardarul George Soros (György Schwartz) este una dintre figurile care au marcat profund sfârșitul secolului XX, dar marchează și începutul secolului XXI. Cu o avere imensă, ale cărui zerouri nu le știe nici el numărul, dacă este luat din scurt, Soros a devenit, după 1989, o figură importantă în istoria statelor din estul Europei.

Șefa DNA Laura Codruța Kovesi vrea o sentință, încă 10 ani la locul de muncă
5 iulie 2017

Înregistrările scandaloase date publicității din interiorul DNA au demonstrat fără putere de tăgadă faptul că respectivul „organ” al statului, sub conducerea Laurei Codruța Kovesi, nu urmărește “facerea” justiției, în spiritul și litera legii, așa cum îi este menirea în orice stat democratic ci, mai degrabă, obiectivele sale sunt satisfacerea unui anumit public, cu anumite simpatii politice sau executarea unor ordine venite din alte sfere de interes.

Pervertirea coanei Justiția
26 iunie 2017

Acoperite de zgomotul de fond, creat de moțiunea de cenzură și căutarea unui nou premier, înregistrările cu șefa DNA Laura Codruța Kovesi tind să treacă neobservate, deși din ele rezultă o stare de fapt și anume aceea că justiția românească nu este una pentru binele societății, ci la nivelul DNA este poliție politică.

Vizita președintelui Klaus Iohannis în SUA un succes… doar pentru propagandă
12 iunie 2017

Recent încheiata vizită a Președintelui României Klaus Iohannis în SUA a acaparat, cu fraze pompoase meșteșugite la superlativ, aproape toată media românească. Dincolo de etichete precum vizită istorică, moment istoric sau alte înflorituri apărute din condeiele propagandei, dar și a unora dintre naivi, mi-aș permite o altă abordare, oarecum comparativă.

Revanșa trupei
De Sorin-Lucian Ionescu 12 iunie 2017

S-au spus multe lucruri în ultima vreme despre teatrul constănțean, cele mai multe în contextul nefericit al mediului cultural de la noi, al deciziilor nefericite luate în domeniu de către autorități, al relativei apatii a publicului local în fața actului cultural autentic, autohton și mai elitist, al cocălăriei și hipsterelii specifice litoralului (Neversea, neverend...) etc.

S-a dus tot praful de pe tobă
12 iunie 2017

Cei care au presarat, si nu au fost putini, praf de aur peste imaginea vizitei de lucru a presedintelui Klaus Iohannis in Statele Unite au toate motivele sa fie dezamagiti. Elogiile lor s-au spulberat mai repede decat mi-as fi putut imagina.

Gâlceava din conjurație
11 iunie 2017

Am prezentat, vineri, lista capilor conjuratiei. Mijloacele prin care au creat statul paralel. Cel care s-a substituit institutiilor alese democratic. Am aratat, pe scurt, care au fost obiectivele finale ale acestei lupte pentru putere. Mai mult decat atat, am facut si o lista cu personajele politice care functionau pe post de jolly-joker. Dar, la un moment dat, un razboi intern a zguduit grupul complotistilor. Ce a determintat declansarea acestuia?

Conjurația
9 iunie 2017

Cum a fost creat statul paralel? Cine si de ce l-a substituit pentru a lua fraiele puterii de la cei alesi in mod democratic? In ce scop? Si ce s-a intamplat cu aceasta conjuratie? Unde s-a rupt ea? De ce? Cum actioneaza, in prezent, eminentele cenusii?

Europa ne respectă dacă și noi ne respectăm
7 iunie 2017

Azi vă propun să disecăm puțin zgomotul de fond ce tinde să acapareze dezbaterea publică și care are ca subiect menținerea sau nu a celebrului MCV - mecanism de cooperare și verificare în domeniul Justiției pe care la un moment dat, aproape cu zece ani în urmă, Uniunea Europeană l-a instituit pentru justiția românească.

Limbricul de presa
30 mai 2017

Acest domn, Alexandru Costache, de la TVR, ne anunta, sub titlul “Vesti de la puscarioara”, ca “Varanul Felix matura curtea penitenciarului, iar bursucul veninos Severin pare foarte odihnit, ii merge bine”.

A fost spionată, în pat, Ioana Băsescu?
29 mai 2017

Fostul presedinte Traian Basescu a reclamat insistent faptul ca ancheta procurorilor in cazul fiicei sale Ioana a mers atat de departe, incat i s-au pus acesteia microfoane sub pat. Iar iubitul ei, Giovanni Francesco, a fost transformat in denuntator.

Razboiul impotriva lui Donald Trump
28 mai 2017

Presedintele Statelor Unite, Donald Trump, este supus unei investigatii a procurorilor federali. Si nu sunt orice fel de procurori. Ci cei mai experimentati. In anchete sensibile. Care pot schimba soarta Americii. Si a lumii. Iar in spatele acestora se afla o buna parte a congresmanilor si intreg Partidul Democrat. Ce se cerceteaza? Legaturile lui Trump cu Putin. Nu este exclusa o suspendare.

Avalanșa justiției românești: Sistemul ocult de putere s-a bazat pe șantaj!
27 mai 2017

Așa cum natura poate fi considerată un om mai mare, și omul poate fi considerat o natură mai mică. Face natura ditamai demonstrațiile de forță (cutremure, tzunamiuri, erupții vulcanice, taifunuri)? Le face și omul, dar la scara lui.

O Capitală nefrecventabilă
De Sorin-Lucian Ionescu 22 mai 2017

Joia trecută în Capitală a fost un total haos. Nu era nici vineri, nici sâmbătă, nici luni. Trei șoferi bucureșteni cu care am călătorit în ziua respectivă mi-au confirmat independent unul de celălalt că n-au văzut așa ceva de ani de zile - eu eram convins că așa e la ei zilnic. Nu, a fost ceva și mai deosebit. Deși, nici eu n-am văzut vreodată coadă, de la Otopeni la Casa Presei Libere, care să stea pe loc, pur și simplu!? Centura era și ea paralizată, dar asta știam deja, dintotdeauna.

Nu cerceta aceste legi
De Sorin-Lucian Ionescu 7 aprilie 2017

Cel mai îngrijorător semn al incompetenței este atunci cînd ne dăm cu părerea vizavi de orice. Sigur, o fac la rîndul meu, într-o emisiune de televiziune, dar asta e fișa postului. Și încerc s-o fac pe subiecte la care cît de cît (cred) mă pricep... Și care nu vexează credința nimănui.