joi, 24 august 2017

Comentarii

Nu vreau să vă stric vacanța, dar Europa urăște turiștii – și are motive întemeiate
21 august 2017

A călători îți deschide ochii față de lume - dar aceasta înseamnă, de asemenea, închiderea lor. Ignorăm hoardele de oameni ca noi, care doresc experiențe autentice și o fotografie pentru Instagram.

Să nu generalizăm, zice Scriptura
De Sorin-Lucian Ionescu 18 august 2017

Din toate grozăviile văzute la televizor, lumea are tendința să generalizeze: islamul nu e o religie, ci o doctrină politică a terorii, dezaxații n-ar trebui lăsați să facă copii, nebunii ar trebui adunați toți de pe stradă și băgați în ospicii.

Hero
De Sorin-Lucian Ionescu 2 august 2017

DeFacto este un brand de îmbrăcăminte din Turcia, cu magazine în toată Europa, așa cum mai sunt vreo cîteva, prezente inclusiv în România. În general marfă ieftină, imaginație puțină, calitate ok, către modestă. DeFacto are doar un magazin la Piața Unirii din București, care din păcate are doar prea puțină legătură cu cele purtînd același nume, din Turcia. De acolo mi-am luat lucruri de calitate, care în capitala României nu se găsesc, ioc. Dar atît cu reclama gratuită.

George Soros sau Visul cofetarului nebun
11 iulie 2017

Fără îndoială miliardarul George Soros (György Schwartz) este una dintre figurile care au marcat profund sfârșitul secolului XX, dar marchează și începutul secolului XXI. Cu o avere imensă, ale cărui zerouri nu le știe nici el numărul, dacă este luat din scurt, Soros a devenit, după 1989, o figură importantă în istoria statelor din estul Europei.

Șefa DNA Laura Codruța Kovesi vrea o sentință, încă 10 ani la locul de muncă
5 iulie 2017

Înregistrările scandaloase date publicității din interiorul DNA au demonstrat fără putere de tăgadă faptul că respectivul „organ” al statului, sub conducerea Laurei Codruța Kovesi, nu urmărește “facerea” justiției, în spiritul și litera legii, așa cum îi este menirea în orice stat democratic ci, mai degrabă, obiectivele sale sunt satisfacerea unui anumit public, cu anumite simpatii politice sau executarea unor ordine venite din alte sfere de interes.

Pervertirea coanei Justiția
26 iunie 2017

Acoperite de zgomotul de fond, creat de moțiunea de cenzură și căutarea unui nou premier, înregistrările cu șefa DNA Laura Codruța Kovesi tind să treacă neobservate, deși din ele rezultă o stare de fapt și anume aceea că justiția românească nu este una pentru binele societății, ci la nivelul DNA este poliție politică.

Vizita președintelui Klaus Iohannis în SUA un succes… doar pentru propagandă
12 iunie 2017

Recent încheiata vizită a Președintelui României Klaus Iohannis în SUA a acaparat, cu fraze pompoase meșteșugite la superlativ, aproape toată media românească. Dincolo de etichete precum vizită istorică, moment istoric sau alte înflorituri apărute din condeiele propagandei, dar și a unora dintre naivi, mi-aș permite o altă abordare, oarecum comparativă.

Revanșa trupei
De Sorin-Lucian Ionescu 12 iunie 2017

S-au spus multe lucruri în ultima vreme despre teatrul constănțean, cele mai multe în contextul nefericit al mediului cultural de la noi, al deciziilor nefericite luate în domeniu de către autorități, al relativei apatii a publicului local în fața actului cultural autentic, autohton și mai elitist, al cocălăriei și hipsterelii specifice litoralului (Neversea, neverend...) etc.

S-a dus tot praful de pe tobă
12 iunie 2017

Cei care au presarat, si nu au fost putini, praf de aur peste imaginea vizitei de lucru a presedintelui Klaus Iohannis in Statele Unite au toate motivele sa fie dezamagiti. Elogiile lor s-au spulberat mai repede decat mi-as fi putut imagina.

Gâlceava din conjurație
11 iunie 2017

Am prezentat, vineri, lista capilor conjuratiei. Mijloacele prin care au creat statul paralel. Cel care s-a substituit institutiilor alese democratic. Am aratat, pe scurt, care au fost obiectivele finale ale acestei lupte pentru putere. Mai mult decat atat, am facut si o lista cu personajele politice care functionau pe post de jolly-joker. Dar, la un moment dat, un razboi intern a zguduit grupul complotistilor. Ce a determintat declansarea acestuia?

Conjurația
9 iunie 2017

Cum a fost creat statul paralel? Cine si de ce l-a substituit pentru a lua fraiele puterii de la cei alesi in mod democratic? In ce scop? Si ce s-a intamplat cu aceasta conjuratie? Unde s-a rupt ea? De ce? Cum actioneaza, in prezent, eminentele cenusii?

Europa ne respectă dacă și noi ne respectăm
7 iunie 2017

Azi vă propun să disecăm puțin zgomotul de fond ce tinde să acapareze dezbaterea publică și care are ca subiect menținerea sau nu a celebrului MCV - mecanism de cooperare și verificare în domeniul Justiției pe care la un moment dat, aproape cu zece ani în urmă, Uniunea Europeană l-a instituit pentru justiția românească.

Limbricul de presa
30 mai 2017

Acest domn, Alexandru Costache, de la TVR, ne anunta, sub titlul “Vesti de la puscarioara”, ca “Varanul Felix matura curtea penitenciarului, iar bursucul veninos Severin pare foarte odihnit, ii merge bine”.

A fost spionată, în pat, Ioana Băsescu?
29 mai 2017

Fostul presedinte Traian Basescu a reclamat insistent faptul ca ancheta procurorilor in cazul fiicei sale Ioana a mers atat de departe, incat i s-au pus acesteia microfoane sub pat. Iar iubitul ei, Giovanni Francesco, a fost transformat in denuntator.

Razboiul impotriva lui Donald Trump
28 mai 2017

Presedintele Statelor Unite, Donald Trump, este supus unei investigatii a procurorilor federali. Si nu sunt orice fel de procurori. Ci cei mai experimentati. In anchete sensibile. Care pot schimba soarta Americii. Si a lumii. Iar in spatele acestora se afla o buna parte a congresmanilor si intreg Partidul Democrat. Ce se cerceteaza? Legaturile lui Trump cu Putin. Nu este exclusa o suspendare.

Avalanșa justiției românești: Sistemul ocult de putere s-a bazat pe șantaj!
27 mai 2017

Așa cum natura poate fi considerată un om mai mare, și omul poate fi considerat o natură mai mică. Face natura ditamai demonstrațiile de forță (cutremure, tzunamiuri, erupții vulcanice, taifunuri)? Le face și omul, dar la scara lui.

O Capitală nefrecventabilă
De Sorin-Lucian Ionescu 22 mai 2017

Joia trecută în Capitală a fost un total haos. Nu era nici vineri, nici sâmbătă, nici luni. Trei șoferi bucureșteni cu care am călătorit în ziua respectivă mi-au confirmat independent unul de celălalt că n-au văzut așa ceva de ani de zile - eu eram convins că așa e la ei zilnic. Nu, a fost ceva și mai deosebit. Deși, nici eu n-am văzut vreodată coadă, de la Otopeni la Casa Presei Libere, care să stea pe loc, pur și simplu!? Centura era și ea paralizată, dar asta știam deja, dintotdeauna.

Nu cerceta aceste legi
De Sorin-Lucian Ionescu 7 aprilie 2017

Cel mai îngrijorător semn al incompetenței este atunci cînd ne dăm cu părerea vizavi de orice. Sigur, o fac la rîndul meu, într-o emisiune de televiziune, dar asta e fișa postului. Și încerc s-o fac pe subiecte la care cît de cît (cred) mă pricep... Și care nu vexează credința nimănui.

Samuraiu’ care a citit “LeMondu’”
30 martie 2017

Unul dintre principiile de viață ale legendarilor samurai suna cam așa: "Nu scoate sabia din teacă dacă nu ai de gând să o folosești"! Era vorba de celebra sabie numită katana.

Și marmota învelea ciocolata, pardon pe Kovesi … în Le Monde
25 martie 2017

Vineri seara, pe început de week-end, o așa zisă știre cade din Le Monde în rutina românească, precum cărămida în geamul bisericii. Aparent, din senin un top al celor mai promițători politicieni europeni, întocmit de cei de la Le Monde, după criterii numai de ei știute, o plasează pe Laura Codruța Kovesi în primii patru cei mai promițători tineri politicieni europeni ?!

Toxicbook
De Sorin-Lucian Ionescu 20 martie 2017

De câte ori sunt întrebat, de obicei de cei care ''n-au și nu vor să aibă'', ce-i aia facebook, le răspund simplu: facebook e... ceea ce vrei tu să fie. Poți să-ți promovezi afacerea, să agăți parteneri pe facebook, să râzi de toți și de toate, să fii hater, să afli noutăți, cine-a mai murit, a cui e ziua, să te uiți la știri... Inclusiv la știri false.

Daca Ciolos e locomotiva, de ce pleaca la fier vechi?
18 martie 2017

Domnul Dacian Ciolos a prins gustul puterii. Nu de azi, de ieri. Iar acum se incordeaza. Ameninta ca isi face partid. Pentru a obtine, eventual, un alt partid pe tava. Poate PNL. Poate USR. Poate “#Rezist”. In mod cert, se intampla un fenomen straniu. Sunt multi care au afirmat si inca afirma ca Dacian Ciolos are priza la popor. Ca e carismatic. Ca are un electorat al lui. Ca e locomotiva. Si totusi nimeni nu il vrea. Oare de ce?

Da, oriunde în lume, numirile vârfurilor din justiție sunt politice! Altă întrebare!?
15 martie 2017

Stupefiat privesc, de la începutul acestei săptămâni, zbaterile publice ale Procurorului General Augustin Lazăr și ale Procurorului Șef al DNA Laura Codruța Kovesi, la anunțul făcut de Ministrul Justiției Tudorel Toader, privind evaluarea activității celor doi. Atât Kovesi cât și Lazăr spun public că evaluarea activității lor nu poate fi făcută de ministrul justiției, ci doar de forul profesional numit, adică celebrul CSM, recte Consiliul Superior al Magistraturii.

Nu, nu e Dragnea
10 martie 2017

În ultima vreme, unii și-au făcut o nouă ''icoană'', numai bună de aruncat în ea cu săgeți de Darts și scuipați. Se numește Liviu Dragnea. E-adevărat, o majoritate relativă...

Klaus a dat, Iohannis a luat
28 februarie 2017

Statul roman a facut o buna afacere. A dat din proprietatea sa un mare numar de proprietati imobiliare si a devenit chirias. Cetatenii acestei tari platesc, acum, chirii uriase pentru ceea ce aveau de drept. De cealalta parte, Klaus Iohannis a dat un tun urias.

Să îl denunțăm pe Moromete!
27 februarie 2017

Unul dintre subiectele date la faza județeană a Olimpiadei de Limba și Literatura Română din Prahova a fost redactarea unui “denunț”. Dincolo de penibilul și hilarul acestei afirmații, conform căreia “denunțul” este considerat un mijloc de exprimare literar, situația pare una desprinsă din perioada revoluției proletcultiste a anilor ’50, când tinerii trebuiau educați în spiritul și valorile unei noi ere, unde burghezul era considerat inamicul societății glorioase, pe care partidul încerca să o clădească pentru întregul popor.

Pe Facebook, despre credite
De Sorin-Lucian Ionescu 23 februarie 2017

''Multă lume oripilată că avansul pentru Prima Casă a crescut la 10%... Pe bune, dacă n-ai nici banii ăștia, de ce te-ai înhăma la așa un credit și nu rămîi chiriaș?!''

Avionul cu trei piloti la comanda
21 februarie 2017

Dupa o expectativa prelungita, Victor Ponta a revenit. In forta. Facand o afirmatie care se numeste, pe drept cuvant, reactie. El sustine, fara a o spune chiar in cuvintele mele, ca la comanda Executivului, in acest moment, se afla trei persoane. Ca Guvernul ar fi un avion cu trei piloti la comanda. Iar fiecare dintre ei trage in alta directie. Aeronava se rupe. Ce este si ce nu este real in modelul prezentat de fostul premier.

Laura Codruta Kovesi si lovitura de pedeapsa
15 februarie 2017

Mircea Negulescu, faimosul procuror de la Ploiesti, a lovit naprasnic. Imaginea institutiei pe care o reprezinta a fost, in mod brutal, manjita cu noroi. Iar pentru sefa DNA, doamna Laura Codruta Kovesi, scandaloasele inregistrari difuzate in seara zilei de marti reprezinta o palma usturatoare. Din mai multe motive.

Tacerea lui Klaus Iohannis, cam de tinichea
10 februarie 2017

O acuzatie extrem de grava a fost lansata impotriva presedintelui Romaniei. Este vorba de un tun financiar imobiliar dintre cele mai mari, al carui cuantum se plaseaza intre 15 si 18 miliarde de euro. Acesti bani ar fi fost practic sustrasi, in mod fraudulos, cu contributia majora a domnului Klaus Iohannis.