vineri, 28 aprilie 2017

Comentarii

Nu cerceta aceste legi
De Sorin-Lucian Ionescu 7 aprilie 2017

Cel mai îngrijorător semn al incompetenței este atunci cînd ne dăm cu părerea vizavi de orice. Sigur, o fac la rîndul meu, într-o emisiune de televiziune, dar asta e fișa postului. Și încerc s-o fac pe subiecte la care cît de cît (cred) mă pricep... Și care nu vexează credința nimănui.

Samuraiu’ care a citit “LeMondu’”
30 martie 2017

Unul dintre principiile de viață ale legendarilor samurai suna cam așa: "Nu scoate sabia din teacă dacă nu ai de gând să o folosești"! Era vorba de celebra sabie numită katana.

Și marmota învelea ciocolata, pardon pe Kovesi … în Le Monde
25 martie 2017

Vineri seara, pe început de week-end, o așa zisă știre cade din Le Monde în rutina românească, precum cărămida în geamul bisericii. Aparent, din senin un top al celor mai promițători politicieni europeni, întocmit de cei de la Le Monde, după criterii numai de ei știute, o plasează pe Laura Codruța Kovesi în primii patru cei mai promițători tineri politicieni europeni ?!

Toxicbook
De Sorin-Lucian Ionescu 20 martie 2017

De câte ori sunt întrebat, de obicei de cei care ''n-au și nu vor să aibă'', ce-i aia facebook, le răspund simplu: facebook e... ceea ce vrei tu să fie. Poți să-ți promovezi afacerea, să agăți parteneri pe facebook, să râzi de toți și de toate, să fii hater, să afli noutăți, cine-a mai murit, a cui e ziua, să te uiți la știri... Inclusiv la știri false.

Daca Ciolos e locomotiva, de ce pleaca la fier vechi?
18 martie 2017

Domnul Dacian Ciolos a prins gustul puterii. Nu de azi, de ieri. Iar acum se incordeaza. Ameninta ca isi face partid. Pentru a obtine, eventual, un alt partid pe tava. Poate PNL. Poate USR. Poate “#Rezist”. In mod cert, se intampla un fenomen straniu. Sunt multi care au afirmat si inca afirma ca Dacian Ciolos are priza la popor. Ca e carismatic. Ca are un electorat al lui. Ca e locomotiva. Si totusi nimeni nu il vrea. Oare de ce?

Da, oriunde în lume, numirile vârfurilor din justiție sunt politice! Altă întrebare!?
15 martie 2017

Stupefiat privesc, de la începutul acestei săptămâni, zbaterile publice ale Procurorului General Augustin Lazăr și ale Procurorului Șef al DNA Laura Codruța Kovesi, la anunțul făcut de Ministrul Justiției Tudorel Toader, privind evaluarea activității celor doi. Atât Kovesi cât și Lazăr spun public că evaluarea activității lor nu poate fi făcută de ministrul justiției, ci doar de forul profesional numit, adică celebrul CSM, recte Consiliul Superior al Magistraturii.

Nu, nu e Dragnea
10 martie 2017

În ultima vreme, unii și-au făcut o nouă ''icoană'', numai bună de aruncat în ea cu săgeți de Darts și scuipați. Se numește Liviu Dragnea. E-adevărat, o majoritate relativă...

Klaus a dat, Iohannis a luat
28 februarie 2017

Statul roman a facut o buna afacere. A dat din proprietatea sa un mare numar de proprietati imobiliare si a devenit chirias. Cetatenii acestei tari platesc, acum, chirii uriase pentru ceea ce aveau de drept. De cealalta parte, Klaus Iohannis a dat un tun urias.

Să îl denunțăm pe Moromete!
27 februarie 2017

Unul dintre subiectele date la faza județeană a Olimpiadei de Limba și Literatura Română din Prahova a fost redactarea unui “denunț”. Dincolo de penibilul și hilarul acestei afirmații, conform căreia “denunțul” este considerat un mijloc de exprimare literar, situația pare una desprinsă din perioada revoluției proletcultiste a anilor ’50, când tinerii trebuiau educați în spiritul și valorile unei noi ere, unde burghezul era considerat inamicul societății glorioase, pe care partidul încerca să o clădească pentru întregul popor.

Pe Facebook, despre credite
De Sorin-Lucian Ionescu 23 februarie 2017

''Multă lume oripilată că avansul pentru Prima Casă a crescut la 10%... Pe bune, dacă n-ai nici banii ăștia, de ce te-ai înhăma la așa un credit și nu rămîi chiriaș?!''

Avionul cu trei piloti la comanda
21 februarie 2017

Dupa o expectativa prelungita, Victor Ponta a revenit. In forta. Facand o afirmatie care se numeste, pe drept cuvant, reactie. El sustine, fara a o spune chiar in cuvintele mele, ca la comanda Executivului, in acest moment, se afla trei persoane. Ca Guvernul ar fi un avion cu trei piloti la comanda. Iar fiecare dintre ei trage in alta directie. Aeronava se rupe. Ce este si ce nu este real in modelul prezentat de fostul premier.

Laura Codruta Kovesi si lovitura de pedeapsa
15 februarie 2017

Mircea Negulescu, faimosul procuror de la Ploiesti, a lovit naprasnic. Imaginea institutiei pe care o reprezinta a fost, in mod brutal, manjita cu noroi. Iar pentru sefa DNA, doamna Laura Codruta Kovesi, scandaloasele inregistrari difuzate in seara zilei de marti reprezinta o palma usturatoare. Din mai multe motive.

Tacerea lui Klaus Iohannis, cam de tinichea
10 februarie 2017

O acuzatie extrem de grava a fost lansata impotriva presedintelui Romaniei. Este vorba de un tun financiar imobiliar dintre cele mai mari, al carui cuantum se plaseaza intre 15 si 18 miliarde de euro. Acesti bani ar fi fost practic sustrasi, in mod fraudulos, cu contributia majora a domnului Klaus Iohannis.

Orbul gainii la Cotroceni. Dar si la CSM?
9 februarie 2017

Ramane un fapt stabilit. Batut in cuie. De catre Curtea Constitutionala a Romaniei. Guvernul Grindeanu nu a gresit atunci cand a dat faimoasa ordonanta de urgenta numarul 13. Putea sa faca acest lucru. Si nu a gresit nici macar tehnic. Respectiv in continutul ordonantei.

Klausmaidanul
7 februarie 2017

Repetitia generala s-a incheiat. Succesul este total. Presedintele Klaus Iohannis conduce o operatiune extrem de riscanta, dar, pentru moment, stie foarte bine care sunt fortele de care dispune. Acestea sunt redutabile. Si loialitatea lor a putut fi verificata.

Momentul loviturii de stat
4 februarie 2017

Presedintele Klaus Iohannis nu ii poate dezamagi pe sustinatorii sai care au iesit in strada cu zecile de mii. Unii spun chiar cu sutele de mii. Nu ii poate dezamagi nici pe reprezentantii partenerilor nostri euroatlantici, carora le-a povestit cu lux de amanunte cum PSD distruge statul de drept.

Zece trepte ale loviturii de stat
3 februarie 2017

1 Alianța PSD+ALDE câștigă alegerile, dar nu își poate instala un Guvern decât după aproape o luna, din cauza opoziție președintelui.

Protocoalele terorii
31 ianuarie 2017

Rand pe rand, apar noi si noi dezvaluiri despre mecanismul in care a fost organizata, de catre Traian Basescu, “operatiunea teroarea”. Cele 21 de protocoale de colaborare ale DNA cu alte institutii sunt semnalate, pentru prima data, inca din 2005. Traian Basescu abia intrase in primul sau mandat si victoria sa trebuia transformata intr-o baie de sange.

Obsesia urii reciproce
De Sorin-Lucian Ionescu 23 ianuarie 2017

De 27 de ani există o prăpastie uriașă și ireconciliabilă între susținătorii stângii politice românești, ai dreptei și cei cărora nu le pasă, adică nu votează sau votează aiurea. De 27 de ani este inoculată ideea - uneori cu sprijinul intermitent al Europei și SUA, funcție de guvernare - că cei care sunt de stânga sunt comuniști, retardați, corupți, nostagici, neinformați, proști, țărani needucați, în vreme ce cei de dreapta sunt băieți de oraș, care țin cu Crăiasa Zăpezii.

Aberația continuă
De Sorin-Lucian Ionescu 17 ianuarie 2017

Scene desprinse parcă din filme cu proști: un șofer rupt de beat e oprit pe un bulevard al Capitalei, dus la Institutul de Medicină Legală, declarat acolo aproape de comă alcoolică (1,30%, gen) și... lăsat să plece liber, pe picioarele lui, nu înainte de a da interviuri haioase!?

Ce ne sperie astăzi
De Sorin-Lucian Ionescu 9 ianuarie 2017

"Am trăit cu cheia de gât. Asta a însemnat că la 6 ani mergeam și mă întorceam singură de la școală, aveam casa și pe frati-miu pe mână. NU am făcut meditații și aveam pact cu mama s-o întreb numai punctual, la matematică, despre problemele pe care nu le înțelegeam. În rest, temele cu părinții erau asociate cu rușinea și incompetența."

De la filme, la teroarea realității
De Sorin-Lucian Ionescu 29 decembrie 2016

În ''Munich'' (2005), filmul produs și regizat de Steven Spielberg despre represaliile guvernului israelian împotriva Organizației pentru Eliberarea Palestinei după masacrul de la Munchen, de la Jocurile Olimpice de vară din 1972, scenariștii Tony Kushner și Eric Roth introduc ideea unei umbre de îndoială și remușcare în acțiunile agenților Mossad.

Victorie? Nu, o înfrângere a imposturii
De Sorin-Lucian Ionescu 12 decembrie 2016

Victoria PSD în alegerile parlamentare este doar prin proporții o surpriză. În realitate, ca partid singur, a câștigat de fiecare dată alegerile. Învinsă doar de coaliții, stânga românească tradițională - fără excese naționaliste de extremă stânga - a rămas populară (și) după '89.

De ce (să) merg la vot
9 decembrie 2016

Vorba lui Tudor Gheorghe: degeaba. Nu am cu cine, nu am de ce, nu am pentru ce, nu vreau, nu pot, NU MĂ INTERESEAZĂ. În fond de ce să mă intereseze, dacă nu s-a schimbat nimic? STAȚI PUȚIN! Are sens ceva din ce am scris până acum? Sunt sigur că pentru unii are. Și nu sunt puțini.

Parastasul, preotul și ispita în sânii goi
De Cristi Popovici 5 decembrie 2016

Alai de vreo 50 de oameni. După cimitir, ne-am dus la parastas, la o crâșmă din cartier. Curat, mâncarea bună, servirea la fel. Preotul s-a așezat la masă, alături de membrii familiei. În fața lui, pe perete, ISPITA.

Alegeri americane
De Sorin-Lucian Ionescu 9 noiembrie 2016

Uitați-vă la harta votului american și veți putea spune, cu bun simț: Trump a câștigat pe bună dreptate alegerile. Aproape toată harta SUA e roșie, cu excepția câtorva state, pe margini și a Illinois, în centru-nord.

Crede și nu cerceta... preoții
De Sorin-Lucian Ionescu 8 noiembrie 2016

În ultima vreme asist, destul de neutru, la diverse atacuri la adresa preoților. Recunosc, nu-s prea ''bisericos'' și m-am abținut să mă pronunț asupra acuzațiilor aduse unui cult sau altuia, precum și reprezentanților lor. Cultele au propria lor organizare și propriile cutume, și chiar dacă beneficiază de sprijin financiar din partea statului, ar fi destul de greu de explicat...

Vânzătoare de iluzii în pușcării! Prună, atâta poți?
7 noiembrie 2016

Aflata pe ultimii metri de mandat, marele jurist si traducator al Bruxelles-ului, Raluca Pruna incearca sa ne prosteasca inca o data, dupa un an in care toata lumea s-a saturat de aleasa tehnocratie ajunsa, prin oribila manipulare de dupa tragedia de la Colectiv, la carma tarii.

Exerciții de admirație
De Sorin-Lucian Ionescu 2 noiembrie 2016

Marți 1 noiembrie, în România s-a desfășurat un exercițiu neanunțat, de calamitate după cutremur major. Unul dintre exercițiile pe care o țară ca Austria, bunăoară, îl organizează cam de 15 ori pe an. La noi, chipurile premieră națională.

Statul polițienesc Caragiale! :-)
De Sorin-Lucian Ionescu 26 octombrie 2016

Azi a fost prezentată la Constanța o carte ''fioroasă''. Începînd de la aspectul ei - o cărămidă groasă, de 640 pagini - pînă la conținut: e plină de facsimile de epocă!?!